NCS Notebook Computer Systems - Toshiba Yetkili Servisi  
 
+90 532 315 02 34 +90 212 503 18 19 info@ncsbilgisayar.com Teknik Servisteki Ürünü Sorgulama
Hizmetlerimiz Notebook Ram Değişimi
Bahçelievler Klima Servisi

Notebook Ram Değişimi

Merhaba Tamindir takipçileri. Birçoğumuz günlük işlerimiz, ödevlerimiz ve eğlence için laptop ya da dizüstü bilgisayarları tercih ediyoruz. Taşınabilir olmaları sayesinde yaygın bir kullanım tabanına sahip olan dizüstü bilgisayarlarımızı masaüstü bilgisayarlarımız gibi hemen hemen her iş için kullanabilmekteyiz. Fakat arada donanım açısından önemli bir fark bulunmakta. Masaüstü bilgisayarlarımızda kasanın içerisindeki anakart, işlemci, ekran kartı ve RAM dahil olmak üzere bütün parçaları değiştirebiliyoruz. Fakat dizüstü bilgisayarlarda sabit disklerin yanında sadece RAM'i değiştirebilmemiz veya RAM takviyesi yapabilmemiz mümkün. Eğer dizüstü bilgisayarınız eskimeye başladıysa, 64 bit bir işletim sistemine terfi etmek istiyorsanız veya mevcut bilgisayarınız aynı anda çok uygulama çalıştırırken tökezliyorsa RAM takviyesi yapmak dizüstü bilgisayarınız için bir ihtiyaç haline gelebiliyor. İşte bu yazımızda da dizüstü bilgisayar RAM değiştirme işlemi nasıl yapılır resimli olarak anlatmaya çalışacağız. Fakat laptop RAM değiştirme işlemini anlatmaya başlamadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç konu var. Önceliklere bu konulara değinelim.

Dizüstü bilgisayarıma RAM takviyesi yapabilir miyim? Yapabiliyorsam kaç GB RAM kullanabilmem mümkün? 

BU soru için genel bir cevap verebilmek mümkün değil. Çünkü dizüstü bilgisayarlar farklı anakartlar ve işlemciler kullanmaktalar ve bu da dizüstü bilgisayarların farklı tipte ve hızlarda RAM kullanmasına neden olmakta. Ayrıca her dizüstü bilgisayar anakartının desteklediği bir maksimum RAM miktarı bulunmakta. Dizüstü bilgisayarınızın en fazla kaç GB RAM desteklediğini şu yollara başvurarak öğrenebilirsiniz:

  • Dizüstü bilgisayarınızla birlikte gelen kullanma kılavuzları ve ek dökümanlar
  • Dizüstü bilgisayarınızın üreticisinin web sitesi (Bilgisayarınızın model numarasına göre site üzerinde arama yapabilir ve detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz)
  • Yardımcı kaynak olarak tartışma platformları olan forumlar

Dizüstü bilgisayarınıza ne kadar RAM takviyesi yapabileceğinizi öğrendikten sonra sıra bilgisayarınızın hangi tip RAM kullandığını belirlemeye geliyor.

 

Copyright © 2017 Tüm hakları saklıdır. Kaplan Teknolojileri | İsmail KAPLAN

Bahçelievler klima servisi